تفسیر المیزان قرآن کریم

تفسیر المیزان قرآن کریم

تبارک الله احسن الخالقین

سلام بر شما دوستان عزیز

احتمالا با معجزات علمی قرآن کریم در علوم مختلف مثل فیزیک و زیست شناسی و روان شناسی و... آشنایی دارید،ما هم در اینجا به یک نکته ی جالب اشاره می کنیم.

یکی از علوم دانشگاهی در رابطه با ساختمان بدن انسان ،علم آناتومی است.

این علم به شکل های اندام های مختلف هم می پردازد ، مثلا فک پایین همه ی ما از دو نیمه ی راست و چپ تشکیل شده که هر نیمه ، یک قسمت عمودی دارد– که در کنار گوش به طور قائم و عمودی قرار دارد  - و یک قسمت تنه که در پایین به طور افقی قرار گرفته و چانه و اطراف آن را تشکیل داده است.

یکی از نکاتی که در رابطه با آناتومی فک تحتانی انسان بیان می شود این است...

« در سال های نخست زندگی انسان و در دوران کودکی ، زاویه ی بین این دو قسمت عمودی  و افقی ، منفرجه و باز است (یعنی بزرگتر  از 90درجه) و هر چه به بلوغ و جوانی نزدیک شویم این زاویه بسته تر می شود و به سمت 90 درجه و قائمه شدن پیش می رود ولی باز هر چه به زمان پیری نزدیک شویم،این زاویه مجددا بازتر  ومنفرجه و بزرگتر از 90 درجه می شود. »

حال بنگریم کلام خداوند(سبحانه و علا) را...

(( و من نُعَمِّرهُ نُنَکِّسهُ فی الخَلق ِ اَفَلا یَعقِلون )) آیه 68 سوره ی مبارکه ی یس

(و عمر هر کس را زیاد کنیم، او را در خلقت، دگرگون می کنیم ، پس آیا نمی اندیشند ؟)

ننکسه در لغت یعنی ( واژگون می کنیم ، به دوران ضعف و ناتوانی بر می گردانیم) ، یعنی انسان های سالخورده در باره ی برخی از حالات و شرایط مختلف روحی  وجسمی ، مانند کودکان هستند.

که در اینجا هم می بینیم،حتی در زاویه ی بین قسمت های فک تحتانی انسان، این مطلب قابل مشاهده است. البته این مطلب در رابطه با ابعاد روانشناسی و سایر قسمت ها نیز صدق می کند.

و من اصدق من الله حدیثا : چه کسی از خداوند راستگو تر است؟قرآن کریم

التماس دعا

  
نویسنده : علی مهدوی ; ساعت ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۳/۱٠