تفسیر سوره ی بقره(آیات94تا101)

گلتفسیر آیات٩۴تا١٠١سوره ی مبارکه ی بقرهگل

گلاز کتاب گرانقدر تفسیر المیزانگل

گلنوشته ی علامه محمدحسین طباطباییگل

گل(رحمة الله تعالی علیه)گل

گلبه نقل از نرم افزار قرآنی سلیمگل

گلگلگلگلگل

گلترجمه آیاتگل

 

94. بگو اگر (آنچنانکه مدعی هستید) سرای دیگر در نزد خدا مخصوص شما است نه سایر مردم پس آرزوی مرگ کنید اگر راست می‏گوئید.

95. ولی آنها هرگز به خاطر اعمال بدی که پیش از خود فرستاده‏اند آرزوی مردن نخواهند کرد و خداوند از ستمگران آگاه است.

96. آنها را حریصترین مردم حتی حریصتر از مشرکان بر زندگی (این دنیا و اندوختن ثروت) خواهی یافت (تا آنجا) که هر یک از آنها دوست دارد هزار سال عمر کند در حالی که این عمر طولانی او را از عقاب خداوند باز نخواهد داشت و خداوند به اعمال آنها بینا است.

97. (آنها می‏گویند چون فرشته‏ای که وحی بر تو نازل می‏کند جبرئیل است و ما با جبرئیل دشمن هستیم به تو ایمان نمی‏آوریم) بگو کسی که دشمن جبرئیل باشد (در حقیقت دشمن خدا است) چرا که او به فرمان خدا قرآن را بر قلب تو نازل کرده است، قرآنی که کتب آسمانی پیشین را تصدیق می‏کند و هدایت و بشارت برای مؤمنان است.

98. کسی که دشمن خدا و فرشتگان و فرستادگان او و جبرئیل و میکائیل باشد (کافر است و) خداوند دشمن کافران است.

99. نشانه‏های روشنی برای تو فرستادیم، و جز فاسقان کسی به آنها کفر نمی‏ورزد.

100. و آیا هر بار آنها (یهود) پیمانی (با خدا و پیامبر) بستند جمعی آن را دور نیفکندند؟ (و با آن مخالفت نکردند؟) و بیشتر آنها ایمان نمی‏آورند.

101. و هنگامی که فرستاده‏ای از سوی خدا به سراغشان آمد در حالی که با نشانه‏هائی که نزد آنها بود مطابقت داشت، جمعی از آنان که دارای کتاب بودند کتاب خدا را پشت سر افکندند، گوئی اصلا از آن خبر ندارند.

 

گلتفسیر آیاتگل

 

گروه از خود راضی

از تاریخ زندگی یهود - علاوه بر آیات مختلف قرآن مجید - چنین بر می‏آید که آنها خود را یک نژاد برتر می‏دانستند، و معتقد بودند گل سر سبد جامعه انسانیتند، بهشت به خاطر آنها آفریده شده!، و آتش جهنم با آنها چندان کاری ندارد! آنها فرزندان خدا و دوستان خاص او هستند، و خلاصه آنچه خوبان همه دارند آنها تنها دارند! این خود خواهی ابلهانه در آیات مختلفی از قرآن که سخن از یهود می‏گوید منعکس است.

در آیه 18 سوره مائده می‏خوانیم: نحن ابناء الله و احبائه: ما فرزندان خدا و دوستان خاص او هستیم.

و در آیه 111 سوره بقره می‏خوانیم: و قالوا لن یدخل الجنة الا من کان هودا او نصاری: آنها گفتند کسی در بهشت داخل نمی‏شود مگر اینکه یهودی یا نصرانی باشد.

و در آیه 80 سوره بقره می‏خوانیم و قالوا لن تمسنا النار الا ایاما معدودة: آتش دوزخ جز چند روزی به ما اصابت نخواهد کرد.

این پندارهای موهوم از یکسو آنها را به ظلم و جنایت و گناه و طغیان دعوت می‏کرد، و از سوی دیگر به کبر و خودپسندی و خود برتربینی.

قرآن مجید در آیات فوق پاسخ دندانشکنی می‏دهد می‏گوید: اگر (آنچنان که شما مدعی هستید) سرای آخرت نزد خدا مخصوص شما است نه سایر مردم پس آرزوی مرگ کنید اگر راست می‏گوئید (قل ان کانت لکم الدار الاخرة عند الله خالصة من دون الناس فتمنوا الموت ان کنتم صادقین).

آیا میل ندارید به جوار رحمت خدا پناه برید و نعمتهای بی پایان بهشت در اختیار شما باشد؟ آیا دوست، آرزوی دیدن محبوب خود را ندارد؟! یهود با گفتن این سخنها که بهشت مخصوص ما است یا ما چند روزی بیش در آتش نمی‏سوزیم، می‏خواستند مسلمانان را نسبت به آئینشان دلسرد کنند.

ولی قرآن پرده از روی دروغ و تزویر آنان بر می‏دارد، زیرا آنها به هیچوجه حاضر به ترک زندگی دنیا نیستند و این خود دلیل محکمی بر کذب آنها است، راستی اگر انسان چنان ایمانی به سرای آخرت داشته باشد چرا اینقدر به زندگی این جهان دل ببندد؟ و برای وصول به آن مرتکب هزار گونه جنایت شود؟ در آیه بعد، قرآن اضافه می‏کند: آنها هرگز تمنای مرگ نخواهند کرد، به خاطر اعمال بدی که پیش از خود فرستادند (و لن یتمنوه ابدا بما قدمت ایدیهم).

و خداوند از ستمگران، آگاه است (و الله علیم بالظالمین).

آری آنها می‏دانستند در پرونده اعمالشان چه نقطه‏های سیاه و تاریک وجود دارد، آنها از اعمال زشت و ننگین خود مطلع بودند، خدا نیز از اعمال این ستمگران آگاه است، بنا بر این سرای آخرت برای آنها سرای عذاب و شکنجه و رسوائی است و به همین دلیل خواهان آن نیستند.

آخرین آیه مورد بحث از حرص شدید آنها به مادیات چنین سخن می‏گوید تو آنها را حریصترین مردم بر زندگی می‏بینی (و لتجدنهم احرص الناس علی حیاة). حتی حریصتر از مشرکان (و من الذین اشرکوا).

حریص در اندوختن مال و ثروت، حریص در قبضه کردن دنیا، حریص در انحصارطلبی، آنها حتی از مشرکان که طبعا می‏بایست در جمع‏آوری اموال از همه حریصتر باشند و از هر راه بدست آورند باکی نداشته باشند حریصترند.

آنچنان علاقه به دنیا دارند که هر یک از آنها دوست دارد هزار سال عمر کند. (یود احدهم لو یعمر الف سنة).

برای جمع ثروت بیشتر یا به خاطر ترس از مجازات! آری هر یک تمنای عمر هزارساله دارد ولی این عمر طولانی او را از عذاب خداوند باز نخواهد داشت (و ما هو بمزحزحه من العذاب ان یعمر).

و اگر گمان کنند که خداوند از اعمالشان آگاه نیست، اشتباه می‏کنند خداوند نسبت به اعمال آنها بصیر و بینا است (و الله بصیر بما یعملون).

 

نکته‏ها:

1 - البته باید توجه داشت که مقصود از هزار سال، عدد هزار نیست، بلکه کنایه از عمر بسیار طولانی است و به تعبیر دیگر عدد تکثیر است نه تعداد.

بعضی از مفسران می‏گویند: عدد هزار در آن زمان بزرگترین عدد نزد عرب بوده و اعداد بزرگتر از آن نام مخصوصی نداشته است، و لذا رساترین تعبیر برای فزونی محسوب می‏شده است.

2 - تعبیر به علی حیاة (به صورت نکره) به گفته جمعی از مفسران برای تحقیر است یعنی آنها آنقدر به زندگی دنیا دل بسته‏اند که حتی پست‏ترین زندگی این جهان را که در نهایت بدبختی باشد بر سرای آخرت ترجیح می‏دهند.

 

3 - جنایات نژاد پرستان: بی شک سرچشمه بسیاری از جنگها و خونریزیها در طول تاریخ بشر، برتری‏جوئی نژادی بوده است، مخصوصا در جنگ جهانی اول و دوم که بزرگترین رقم تلفات و ویرانی را در تاریخ همراه داشت، عامل نژاد پرستی آلمانها (یا حزب نازی) عامل غیر قابل انکاری بود.

و اگر بنا شود نژاد پرستان جهان را رده‏بندی کنیم بدون شک یهود در رده‏های بالا قرار خواهند گرفت، هم اکنون کشوری را که آنها به نام اسرائیل تشکیل داده‏اند بر مبنای همین مساله نژاد تاسیس شده، چه جنایتهای هولناکی که برای تشکیل آن مرتکب شدند، و چه جنایات وحشتناکی که برای نگهداری آن مرتکب می‏شوند.

آنها حتی آئین موسی (علیه‏السلام‏) را در نژاد خود محصور ساخته‏اند، و اگر کسی از غیر نژاد یهود بخواهد این آئین را بپذیرد برای آنها جالب نیست، به همین دلیل تبلیغ و دعوت به سوی آئین خود در میان اقوام دیگر نمی‏کنند.

همین وضع خاص آنها سبب شده که در انظار جهانیان منفور گردند، چرا که مردم دنیا کسانی را که برای خود امتیازی بر دیگران قائل باشند هرگز دوست ندارند.

اصولا نژاد پرستی شعبه‏ای از شرک است و به همین دلیل اسلام شدیدا با آن مبارزه کرده و همه انسانها را از یک پدر و مادر می‏داند که امتیازشان تنها به تقوا و پرهیزکاری است.

 

4 - ریشه‏های ترس از مرگ: بیشتر مردم از مرگ می‏ترسند و وحشت دارند و پس از تحلیل و بررسی می‏بینیم که ریشه این ترس را یکی از دو چیز تشکیل می‏دهد:

1 - بسیاری از مردم مرگ را به معنی فنا و نیستی و نابودی تفسیر می‏کنند و بدیهی است که انسان از فنا و نیستی وحشت دارد، اگر انسان مرگ را به این معنی تفسیر کند حتما از آن گریزان خواهد بود، و لذا حتی در بهترین حالات زندگی و در اوج پیروزی فکر این مطلب که روزی این زندگی پایان می‏یابد، شهد زندگی را در کام آنان زهر می‏کند، و همیشه از این نظر نگرانند.

2 - افرادی که مرگ را پایان زندگی نمی‏دانند و مقدمه‏ای برای زندگی در سرائی وسیعتر و عالیتر می‏بینند به خاطر اعمال خود و خلافکاریها از مرگ وحشت دارند، زیرا مرگ را آغاز رسیدن به نتائج شوم اعمال خود می‏بینند، بنا بر این برای فرار از محاسبه الهی و کیفر اعمال، میل دارند هر چه بیشتر مرگ را به عقب بیندازند، آیه بالا اشاره به دسته دوم می‏کند.

ولی پیغمبران بزرگ خدا از یکسو ایمان به زندگی جاویدان بعد از مرگ را در دلها زنده کردند و چهره ظاهری وحشتناک مرگ را در نظرها دگرگون ساخته، چهره واقعی آن را که دریچه‏ای به زندگی عالیتر است به مردم نشان دادند.

و از سوی دیگر دعوت به پاکی عمل کردند تا وحشت از مرگ بخاطر کیفر اعمال نیز زائل گردد، بنا بر این مردم با ایمان از پایان زندگی و مرگ بهیچوجه وحشت ندارند.

 

ملت بهانه جو!

بررسی شأن نزول آیه فوق انسان را بار دیگر به یاد بهانه‏جوئیهای ملت یهود می‏اندازد که از زمان پیامبر بزرگوار موسی (علیه‏السلام‏) تا کنون این برنامه را دنبال کرده‏اند، و برای شانه خالی کردن از زیر بار حق هر زمان به سراغ بهانه‏ای می‏روند.

در اینجا چنانکه مشاهده می‏کنیم: تنها بهانه این است که چون جبرئیل فرشته وحی تو است و تکالیف سنگین خدا را ابلاغ می‏کند ما ایمان نمی‏آوریم، ما دشمن او هستیم اگر فرشته وحی میکائیل بود، بسیار خوب بود، ایمان می‏آوردیم؟.

از اینان باید پرسید مگر فرشتگان الهی با یکدیگر از نظر انجام وظیفه فرق دارند؟ اصولا مگر آنها طبق خواسته خودشان عمل می‏کنند یا از پیش خود چیزی می‏گویند؟ آنها همانگونه‏اند که قرآن معرفی کرده لا یعصون الله ما امرهم: هر چه خداوند دستور دهد همان را انجام می‏دهند (تحریم - 6).

به هر حال قرآن در پاسخ این بهانه‏جوئیها چنین می‏گوید: به آنها بگو هر کس دشمن جبرئیل باشد (در حقیقت دشمن خدا است)

/ 1 نظر / 105 بازدید
فرید

سلام بر تو ای هموطن ایا از پس مخارج زندگی خود بر نمیایید؟؟ ایا دنبال یک راه حل برای غلبه بر مشکلات مالی خود هستید؟ ما برای این مساله مشترک همه یک راه حل داریم. درباره کمپانی پارمیس که بصورت قانونی در ایران ثبت شده چیزی شنیدی؟ میخواهی ماهی 5تا8 درصد سود بگیری؟ میخوای سرمایه هات توسط بانک تضمین بشن؟ میخواهی از درامد بازاریابی ماهانه10ها ملیونی استفاده کنی؟ و خیلی چیزای دیگه از سایت ما دیدن کنید